Prywatne czy publiczne praktyki lekarskie?

medical education

Współczesny świat został tak zbudowany, że to co w jednym państwie całkowicie się sprawdza i ułatwia obywatelom codzienne funkcjonowanie, to w drugim zupełnie nie spełnia swojego zadania. Tak również jest ze służbą zdrowia. Wszystkie kraje przynależące do Unii Europejskiej są pod stałym nadzorem specjalnych komisji, których zadaniem jest nadzorowanie i wprowadzanie zmian w usługach świadczących przez konkretne państwa.

Z jakich usług medycznych korzystać: publicznych czy prywatnych? Odpowiedzi na to pytanie są bardzo indywidualne i zależą od naszych osobistych preferencji i odczuć w stosunku do ministerstwa zdrowia. Niewątpliwie, w kwestii publicznej służby zdrowia, sytuacja ulega z roku na rok poprawie. Niemniej jednak, zmiany są wprowadzane stopniowo i w bardzo wolnym tempie, przez co nie dostrzegamy ich na pierwszy rzut oka. Największym problemem lekarzy publicznych są ogromne, kilkuletnie kolejki. Przykładowo, przeciętny stomatolog Kraków ma zapełnioną listę pacjentów na około 3 miesiące do przodu. To sytuacja absurdalna, ponieważ w nagłych przypadkach pacjenci są odsyłani od przychodni do przychodni. Niestety, to nie tylko stomatologia Kraków ma problemy z długimi terminami. Publiczna służba zdrowia zdecydowanie potrzebuje większej ilości specjalistów.

Kwestia prywatnych praktyk lekarskich jest bardzo burzliwym tematem w naszym kraju. Najczęściej komentowaną kwestią są oczywiście opłaty, które musimy uiścić za skorzystanie z nawet najmniejszej porady w gabinecie prywatnego lekarza. Ceny takich wizyt są bardzo niekorzystne dla pacjentów. Dużym plusem natomiast korzystania z takiej formy służby zdrowia jest natychmiastowy termin wizyty. W większości gabinetów czas oczekiwania to maksymalnie kilka dni. Sprawa wygląda nieco inaczej u specjalistów takich jak endokrynolog czy chirurg Kraków, gdzie wizyty są umawiane z około miesięcznym wyprzedzeniem.

medical education

Polska służba zdrowia potrzebuje jeszcze kilku długich lat by zbliżyć się do europejskich standardów. Nasi ministrowie powinni zadbać o większe dofinansowania, zwiększenie liczby lekarzy oraz niższe ceny wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich. Bardzo ważne jest również, by pacjent mógł się poczuć w publicznej przychodni tak samo, jak w prywatnym gabinecie. Niestety, obecnie standardy obsługi pacjenta znacznie się różnią w tych dwóch segmentach polskiej służby zdrowia. Podsumowując, nie mając wyjścia warto skorzystać z prywatnych wizyt, ponieważ płacąc za czas lekarza otrzymujemy profesjonalne badania na najwyższym poziomie- co do jakości takich usług nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że są świadczone rzetelnie.

Artykuł powstał przy współpracy z
http://troskaozdrowie.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>